POMYSŁY

NA REMONT

RODZĄ SIĘ SAME

DOKOŃCZ

NIEDOKOŃCZONE

POMYSŁ NA REMONT

NOWE ŻYCIE STAREJ BOAZERII

Moda na lata 80. powraca – nie tylko w kulturze. Drewniana boazeria królowała we wnętrzach w okresie PRL-u. Ostatnio jednak znów cieszy się uznaniem. Jeśli posiadamy w ten sposób wykończone ściany, a do tej pory odkładaliśmy ich renowację, teraz w ramach efektywnego spędzania czasu w domu możemy się o to w końcu pokusić. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie prac osiągniemy ciekawy efekt, który zupełnie odmieni oblicze pomieszczeń. #zostańwdomu pomysły na remont rodzą się same!

Jeszcze niedawno uważana za przeżytek, dziś zyskuje dużą popularność. Drewniana boazeria ma nie tylko wymiar praktyczny, zabezpieczając ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, lecz również estetyczny. Drewno ociepla wnętrze, a gdy tylko odpowiednio o nie zadbamy, odwdzięczy się nam swoim naturalnym urokiem. Renowacja starej, drewnianej boazerii nie musi być trudnym zadaniem. Można wykonać ją samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności prac.

Na początek przygotowanie podłoża

Podobnie jak i w przypadku renowacji ścian, tak i przy odnawianiu boazerii należy najpierw sprawdzić jej stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jeśli takowe występują, to można uzupełnić brakujące elementy dosztukowując je lub też używając szpachli do drewna w przypadku mniejszych ubytków. Przedtem jednak zadbajmy o oczyszczenie podłoża ze starych warstw lakierku, kurzu, farby czy też tłustego osadu. Powierzchnię najlepiej jest dokładnie umyć, a potem delikatnie przeszlifować, np. drobnoziarnistym papierem ściernym w taki sposób, aby nie porysować listew. Możemy do tego celu wykorzystać szlifierkę do drewna, co przyspieszy cały proces. Pamiętajmy o dokładnym wyszlifowaniu nie tylko desek, lecz również wszelkich zagłębień. Im bardziej precyzyjnie wykonamy ten proces, tym lepszy efekt końcowy osiągniemy.

Dalszy etap renowacji do dokładne o odpylenie i przetarcie boazerii wilgotną szmatką, aby usunąć pył powstały przy szlifowaniu. Przy tak przygotowanym podłożu możemy już zabrać się za malowanie bądź lakierowanie drewna, w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

Malowanie czy lakierowanie?

Wybór sposobu, w jaki będziemy odnawiać boazerię zależy przede wszystkim od tego czy chcemy nadać jej zupełnie nowy wygląd czy też odświeżyć. W pierwszym przypadku najlepiej zastosować emalię akrylową w jasnych, pastelowych barwach, co pomoże rozświetlić wnętrze. Dobrze sprawdzi się tu Śnieżka SUPERMAL® Emalia akrylowa, która cechuje się łatwą aplikacją, łagodnym zapachem i wysoką trwałością powłoki.

Możemy również pobawić się kolorami, zestawiając je w dowolny sposób, np. malując listwy innymi odcieniami farby oraz dodając ozdobne elementy. Gdy zaś zdecydujemy się na klasyczną biel, wpiszemy drewniane wykończenie w cieszący się popularnością w polskich domach styl skandynawski – takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni. Odcień bieli dopasujmy przy tym do kolorystyki mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia wnętrza, aby zapewnić spójność całej aranżacji.

Gdy zależy nam na tym, aby odzyskać utracony w skutek upływu czasu, naturalny wygląd drewna, wybierzmy dedykowane do tego materiału produkty – lakierobejcę lub impregnat. Dzięki temu, nadamy powierzchni atrakcyjny kolor, podkreślając jednocześnie drewniane usłojenie.

Przywracamy urok drewna

Szlachetny, satynowy połysk i trwałe wykończenie boazerii uzyskamy wykorzystując do jej renowacji wysokiej jakości lakierobecję. Przed aplikacją podłoże przygotowujemy zgodnie ze wskazówkami z pierwszego etapu prac. Wygodę aplikacji zyskamy dobierając produkt o żelowej konsystencji, który nie kapie, nie pryska podczas nakładania oraz nie spływa z powierzchni pionowych. Wyrób nakładamy pędzlem, wałkiem lub tamponem w 2-3 warstwach, w zależności od chłonności drewna.

Innym rozwiązaniem jest użycie impregnatu powłokotwórczego. Wysokiej jakości wyroby zapewniają uzyskanie estetycznej powłoki, jednocześnie zabezpieczając drewno przed grzybami pleśniowymi. Przy wyborze impregnatu zwróćmy też uwagę na zawartość wosku, który zwiększa wodoodporność boazerii, co jest ważne np. w kuchni. Podczas aplikacji kierujmy się zaś wytycznymi producenta, zawartymi na opakowaniu lub w karcie technicznej.

Drewniana boazeria jest znów modna i ponownie staje się ważnym elementem wystroju wnętrz. Jeżeli jesteśmy jej właścicielami, warto to wykorzystać i nie podejmować pochopnej decyzji o usunięciu tego typu wykończenia. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości rozwiązań, możemy samodzielnie, w prosty i niedrogi sposób, nadać naszym ścianom pokrytym boazerią zupełnie nowy, atrakcyjny wygląd. #Zostańwdomu i działaj! A Twoje wnętrze nabierze całkiem nowego charakteru. Zrób to co zawsze odkładałeś na później, teraz jest na to czas.

Posłuchaj,

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na stronie www.sniezka.pl i w social mediach

#zostańwdomu
dokończ niedokończone!

Copyright © 2020 FFiL Śnieżka SA

Teflon™ jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Chemours używanym przez FFiL Śnieżka SA na podstawie licencji.